Martin Kubát (*1975 v Ústí nad Orlicí) je profesionální varhaník z východních Čech. Svoji profesionální dráhu započal na českobudějovické Konzervatoři, kde absolvoval obor hra na varhany (prof. M. Svobodová) a dirigování (prof. K. Fráňa a P. Chromčák). Svá studia rozvíjel na mnoha mistrovských kurzech s předními evropskými varhaníky (D. Roth, H. Hasselböck, E. Koimann, M. Sander, P. Eben a další).

K jeho největším úspěchům patří 2. cena na Mezinárodní varhanní soutěži v Mülheimu an der Ruhr a 1. cena na Mezinárodní soutěži mladých varhaníků v Opavě – varhanní improvizace.
V letech 1994 – 2000 působil jako katedrální varhaník v Českých Budějovicích, od roku 2000 vyučuje varhanní improvizaci, liturgickou hru a praktikum liturgické hudby na Konzervatoři v Opavě. Jako člen redakční rady časopisu Varhaník působí od května 2008.

Jeho koncertní činnost je velmi bohatá, ročně řádově dvě stovky vystoupení. Vedle klasických varhanních koncertů se specializuje na výchovné pořady s varhanní hudbou pro žáky mateřských, základních a středních škol. (O píšťalových varhanách, České baroko, J.S.Bach, W.A.Mozart, B. Smetana apod.). Je zakladatelem Mezinárodního varhanního festivalu v Českých Budějovicích. Umělecky spolupracuje se sólistou opery Slezského divadla v Opavě MgA. Zdeňkem Kaplem.

Pravidelně pořádá kurzy „Improvizace v liturgii“ pro kostelní varhaníky (Jihlava, Litomyšl,Počátky) a komponuje drobné varhanní skladby pro použití v liturgické praxi. Je členem hudební sekce při Liturgické komisi královéhradeckého Biskupství a varhaníkem ve farnosti Dolní Újezd u Litomyšle.